1.5 C
New York kenti
Çarşamba, Aralık 23, 2020

Zyxel VMG3625-T50B modem inceleme

Zyxel VMG3625-T50B modelini bir müddettir meskende kullanıyorum ve bu yazımızda da bu modelin genel özelliklerinin yanı sıra artı ve eksilerine göz atacağız. Öncelikle Zyxel VMG3625-T50B modeli ülkemizdeki internet kullanımının geneline hitap eden bir model. Yani ADSL, VDSL ya da Fiber kullanıyor olun tüm bu altyapıları destekleyen bir model olduğunu baştan belirtmemiz gerekiyor. Şunu da söylemeliyim ki ben modem testini VDSL irtibatı üzerinden yaptım. Aldığım sürat ortalama olarak 55 Mbps indirme ve 6 Mbps yükleme bedellerinde.

Teknik ayrıntılar ve kullanım tecrübesine geçmeden evvel tasarım ve kutu içeriğine bakalım. Zyxel VMG3625-T50B modelinin kutu içeriğinde alıştığımız halde kullanım klavuzu, garanti evrakı üzere dökümanların yanı sıra bir ethernet kablosu ve tabi ki modemin yanı sıra 18 Watt pahasında bir adaptör çıkıyor. Bu adaptör hayli küçük bir dizayna sahip. 

Zyxel VMG3625-T50B ADSL/VDSL/Fiber modem inceleme

Aygıtın dizaynına baktığımızda ise aslında kaba üzere dursa da keskin sınırlara sahip olduğunu ve az yer kaplamak üzerine tasarlandığını görüyoruz. Dik biçimde konumlandırılabilmesi modemin daha az yer kaplamasına imkan salıyor. Bilhassa benim üzere modeminizi çalışma masanızda kullanıyorsanız bu durumun büyük bir avantaj olduğunu da söylemem gerekiyor. Monitörün gerisine gizlediğim modem hem az yer kaplıyor hem de bildirim ışıklarını takip edebilmem açısından gözümün önünde duruyor.

Zyxel VMG3625-T50B modem inceleme

Modem üzerinde altı tane bildirim ışığı bulunmakta. Açık olduğunu gösteren led, dsl teması, internet irtibatı, ethernet portu bildirimi ile birlikte iki adet kanal irtibat bildirimine yer verilmiş. Burada her ethernet portu için farklı bir bildirim ışığı bulunmuyor. Onun yerine hepsi tek ışıkta toplanmış ve tek bir sınır taksanız da ışığın etkin hale geldiğini görüyorsunuz. Led ışıkları klasik bir formda yeşil renge sahip. Buradaki fark ise internet irtibat bildiriminde karşımıza çıkıyor. Giriş ve orta segmentteki birçok modelde dsl ya da internet kontağında sorun olduğunda bu ışıkların yanmadığını görürsünüz. Bu modelde ise  internet temas kısmında bir sorun olduğunda kırmızı led ile bir nevi ihtar formunda konumlandırıldığını görüyoruz.

Aygıtın art kısmında ise açma butonu, reset butonu, wps tuşu, wi-fi tuşu, adaptör girişi, usb girişi, dsl portu, wan portu ve dört adet ethernet portuna yer verilmiş. Wi-fi tuşu sayesinde direk olarak kablosuz kontağınızı kesebiliyorsunuz. Yani sınırınızda kuşkulu bir durum olduğunda modeli kapatmak ya da ayarlara girip uğraşmak yerine buraya bir wi-fi tuşu eklenmiş.

USB portunun ise en hoş tarafı modeminizi küçük bir Nas’a çevirmeniz açısından kıymetli. Taşınabilir bir depolama ünitesi taktığınızda ve ayarlamalarını yaptığınızda ağdaki bilgisayarlar bu depolama ünitesine kablosuz olarak ulaşabiliyor. USB 2.0 olması bu taraftaki en büyük eksiği ancak çok büyük belgelerden çok görsel ve daha ufak belgelerde bu tahlilin yararını da görüyorsunuz diyebilirim.

Zyxel VMG3625-T50B modem inceleme

AC1200 sınıfında olan Zyxel VMG3625-T50B modeli iki kanal (çift bant) dayanağına sahip. 5 Ghz irtibat seçeneği üzerinden 867 Mbps, 2.4 Ghz temas seçeneği üzerinden ise 300 Mbps sürat sağlayabiliyor. Modem kompakt bir dizayna sahip olduğu için dizaynda bilinmeyen antenlere yer verilmiş. Yani modemin üzerinde anten çubuğu bulunuyor. iç kısmında ise dört adet 5bDi pahasında anten bulunuyor. Tıpkı ve yan odada düzgün bir kablosuz performansı var. Ama konutunuz benim oturduğum konut üzere uzunlamasına bir yapıya sahip ise sinyal arttırıcı üzere bir yan eser kullanmanız gerekebilir. Salonda kablosuz ilişkiyi kullanmak için bir sinyal arttırıcı kullanıyorum. Neyse ki WPS üzerinden bunun temasını yapmak çok kolay ve sıkıntısız bir formda kullanabiliyorsunuz. 

Ayrıyeten modem üzerindeki bu kanalları dilerseniz tek tek açabiliyor dilerseniz de iki kanal olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıyeten bu formda kullandığınızda kanal suratlarını belirlemenize de müsaade verilmiş. Yani bir kanalı sınırsız bırakırken, öteki kanalı konuk kullanıcılar için sonlandırmak mümkün.

Bu seçenek dışında farklı bir konuk kanalı oluşturma seçeneğine de müsaade verilmiş. Modem ayarlarından direk olarak konuk için başka bir kanal açabiliyor ve indirme yükleme üzere kısımları dilediğiniz halde kısıtlayabiliyorsunuz. Yani konuk kullanıcılar ya da farklı kanallar kullanma özellikleri bu modelde sizi üzmeyecek vasıflara sahip de diyebiliriz. Ayrıyeten kullandığım neredeyse bir aylık mühlet boyunca rastgele bir kopma sorunuyla karşılaşmadım. Playstation 5 tarafında birtakım kopmalar yaşandı lakin konsola gelen güncelleme sonrasında bu sorunların de ortadan kalktığını gördüm diyebilirim. 

Zyxel VMG3625-T50B modem inceleme

Modemin ayarlama ve arayüz kısmı hayli sade tutulmuş. Büsbütün Türkçe olan bu arayüz farklı tablar ile kolay bir kullanıma kavuşmuş. Modeme bağlı olan aygıtları takip edebiliyor ya da kanallar ortasında dilediğiniz ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Uzaktan dayanak özelliği de bulunuyor. Bu bilhassa teknik mevzuda çok bilgisi olmayan kullanıcılar için hoş bir avantaj olmuş. Arayüz konusundaki en büyük sorun ise güncelleme tarafında. Aslında güncelleme ve ayarlamalar kısmı çok sade ve kullanışlı. Ancak Zyxel resmi sitesinde bu modele giriş yaptığınızda İngilizce sayfaya yönlendiriyor. Bu da Türkçe olan arayüz için özel bir güncelleme evrakı yok demek. Tahminen Zyxel grubu bu durumu fark edip bu bahiste ilerleyen periyotlarda bir güncelleme sunabilir.

Sonuç olarak Zyxel VMG3625-T50B modeli daha çok konut kullanıcıları ve ufak işletmeler için tasarlanmış bir modem olmuş. Birtakım ufak eksiklerine karşın tasarım ve arayüz konusunda başarılı ve çift bant dayanağının yanı sıra farklı temas seçeneklerine müsaade veriyor olması da en büyük avantajları ortasında yer alıyor diyebiliriz.


Kaynak : https://www.merlininkazani.com/zyxel-vmg3625-t50b-modem-inceleme-uruninceleme-114651

Zyxel VMG3625-T50B modem inceleme
TeknoRankhttps://teknorank.com
Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Stay Connected

21,230BeğenenlerBeğen
2,507TakipçilerTakip Et
16,900AbonelerAbone
- Advertisement -Zyxel VMG3625-T50B modem inceleme

Yeni Konular