Winx Efsanesi: Mukadderat, Neden Şimdiden Eleştiriliyor?

Winx Efsanesi: Mukadderat, Neden Şimdiden Eleştiriliyor?

Medya devi Netflix, Winx Club animasyon serisini canlı aksiyona taşıyan yeni dizisi Winx Efsanesi: Baht’tan birinci görselleri ve fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlamıştı. 2021 yılında yayın hayatına başlayacak olan dizi, daha şimdiden serinin hayranlarını kızdırmayı başardı.

Winx Efsanesi: Yazgı birinci olarak 2018 yılında duyurulduğunda hayranlar, severek izledikleri çizgi sinema karakterlerinin ve öykünün canlı aksiyona nasıl dönüştürüleceğini merak ediyorlardı. O yıllarda animasyonda yer alan karakterler, bilhassa siyahi kızların favorisi haline gelmişti lakin yeni dizide bundan vazgeçilmiş üzere görünüyor. Üstelik Winx Club serisinin renkli dünyasının çok daha karanlık bir tonda anlatılması da birçok hayranın eleştirdiği noktaların başında geliyor.

Hayranlar, oyunculara ‘beyazlaştırma’ yapılmasına reaksiyon gösteriyor:

Winx Efsanesi: Mukadderat, Neden Şimdiden Eleştiriliyor?

Animasyon gösterisinde ‘beyaz olmayan’ halinde tasvir edilen Musa ve Terra (Flora, lakin Netflix ismini değiştirmeye karar verdi) karakterleri, Netflix dizisinde beyaz oyuncular tarafından canlandırılıyor. Hollywood’da ‘whitewashing’ (beyazlaştırma) olarak isimlendirilen bu terim, bir karakterin etnik ve kültürel farklılıklarının bir kenara atılıp rolün beyaz bir oyuncuya verilmesi manasına geliyor.

Orjinal seride Müzik Perisi Musa, aslında Doğu Asyalı’ydı. Netflix dizisi Winx Efsanesi: Baht’ta ise karakter, %75 beyaz ve %25 Singapurlu olan Elisha Applebaum tarafından canlandırılacak. Bununla birlikte yeterli kalpli Tabiat Perisi Flora ise yepyeni seride kahverengi deri rengine sahipti ve Latin kökenli olduğu düşünülüyordu. Yeni dizideyse benzeri güçlerle Terra olarak isimlendirilen karaktere Britanyalı aktris Eliot Salt hayat veriyor.

Winx Efsanesi: Yazgı fragmanı hayranlar için tam bir hayal kırıklığı olsa da övgü aldığı bir kısım da oldu. Bu noktada iki karakterin etnik kökenlerini hiçe sayılırken, özgün seride Dalgalar Perisi Layla, siyahi oyuncu Precious Mustapha tarafından canlandırılacak.

Winx Efsanesi: Yazgı I Resmi Fragman

https://www.youtube.com/embed/4EdQsgv6L34?showinfo=0&wmode=transparent


Kaynak : https://www.webtekno.com/winx-efsanesi-kader-neden-simdiden-elestiriliyor-h103727.html

TeknoRank

Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Bir Cevap Yazın