Transient İnceleme

Transient İnceleme

Kendilerini Darkness Within serisi ve Conarium üzere oyunlarla tanıdığımız Stormling Games tarafından geliştirilen ve yayıncılığını Iceberg Interactive’in üstlendiği Transient incelemesiyle karşınızdayım. H.P. Lovecraft ve Cyberpunk temalarını birleştirerek geliştirdikleri Transient nasıl bir oyun olmuş? Birlikte inceleyeceğiz. Bu yazıdaki görüşlerin tamamının öznel olduğunu baştan belirtmek istiyorum.

Transient İnceleme

Bilhassa son aylarda hayli tanınan hale gelen Cyberpunk teması birçok oyunda karşımıza çıkıyor. Hatta müstehcen içerikli VR oyunları bile bu temayı sadece tanınan olduğu için ele aldı ve birçok oyun bu furyaya kapıldı. Transient de bunlardan birisi. Cthulhu mitosu ile Cyberpunk cihanını birleştirerek kurguladıkları öyküsüyle, grafikleri ve oynanışıyla birçok taraftan tenkide epey açık olan bu oyunu incelemeye öyküsüyle başlamak istiyorum.

Transient İnceleme

Genelde oyunların başında kıssadan küçük kesitler oyuncuya verilir ve bir çeşit “bağlama işlemi” yapılır. Oyuncunun kıssanın geri kalanını merak etmesi ve ilerlenmesi hedeflenir. Transient oynarken ne yazık ki bu hissi tam manasıyla yakalayamadım. O bağlayıcılık kıssanın girişinde yakalanamamış. İnsanların fizikî yaşantılarını bir kenara bırakarak sanal siber yaşantılarına geçtiği bir periyotta başlayan oyunda ana karakterimiz birkaç özel yeteneği olan bir meta-şaman. Düşlerinde daha evvel çok az kişinin ulaştığı yerlere gitmeyi başarabilen lakin döndüğünde hepsini unutmuş olan bir ana kahramanımız var. Oraya gidip gelerek topladığı ipuçlarıyla olan biteni anlamaya çalışıyor. Temelin bunun üzerine inşa edildiğini bilmeniz şimdilik kâfi olacaktır zira daha fazlasını anlatırsam oyun tecrübeniz zedelenebilir.

Kıssa anlatımı diyaloglar ve metinler üzerinden ilerliyor, kısımlarda bulduğunuz hologramlar, yazılar da bir yandan bu ilerleyişi destekliyor. Her ne kadar oyunlarda sağda solda gezip okunacak her şeyi okumayı sevsem de Transient içimdeki bu şevki kırdı diyebilirim. Bulduğunuz yazılı metinlerin bilimsel makaleler uzunluğunda olması okurken “Ben az evvel oyun oynuyordum, artık kitap okuyorum resmen” niyetine girip yarıda kesmenize kadar gidiyor. Oyunda Türkçe lisan takviyesi olduğu için bu mevzuda biraz daha rahat davransam da kendimde bütün metinleri okuyup irdeleme şevkini bulamadım. Zira bu yan metinlerde size verilen öykünün akışında bilmeniz gereken şeylerden çok öykünün temelini destekleyen ögeler.

Transient İnceleme

Grafikler ve atmosfer tasarımı oyunun en güçlü yanı

Oyun Unreal Engine 4 ile geliştirildiğinden grafikler mükemmel görünüyor. Tahminen de oyunda en çok beğendiğim kısım da bu olmuştur. Grafik takıntısı olan biri değilim, taştan daha yumuşak her oyuna bir baht veririm ancak bu oyun bende takıntının başlangıcı olmuş olabilir. Etraf dizaynları, ışıklandırmalar, modellemeler ve kısımların tamamı epey güzel görünüyor. Bilhassa duşta olmadığınız, Cyberpunk temasının içinde takıldığınız kısımlarda size çok kaliteli imajlar vaat ediyor. Bu istikametiyle oyunu çok beğendiğimi belirteyim.

Oyun gösterdikleriyle sizi büyülüyor ve bu sırada içerisinde sizin için birçok şey barındırıyor. İlerleyişiniz sırasında karşınıza çıkan mini-oyun usulünde sekanslar özel şeyler değil lakin çeşitliliği artırıyor ve sizi sıkılmanın eşiğinden alıp çıkartıyor. Bulmacalar zekice düşünülmüş, oyunda hack sistemleri var ve bunlar da bir müddet zihninizi meşgul tutuyor. Bilhassa vakte karşı yarıştığınız hack kısımları baya gergin ve diken üstünde geçiyor. Bu manada “Amerika’yı tekrar keşfetmemişler lakin çeşitlilik güzel” diyebiliriz.

Transient İnceleme

Sinematiklere gelecek olursak, oyunda orta sahneler hakikaten çok amatör görünüyor. Takımın geçmiş oyunlarıyla tecrübeli olduğunu göz önüne alırsak kimi şeylerin üzerine gerektiği kadar düşmediklerini düşündürebilir. Zira orta sahnelerdeki animasyonlar olsun, sahnelerin bütünlüğü olsun biraz ham hissettiriyor. Tabi AAA bir oyun değil ve mükemmel sinematikler beklemiyoruz lakin bu sinematik sahneler yerine orada anlatılması gerekeni anlatmanın birçok yolu var. Bunlardan sinematik sahneler yerine daha başarılı olabilecek ve daha ehil hissettirenler seçilebilirmiş.

Transient oynamadan evvel Lovecraft kainatı, Cthulhu mitosu ile ilgili olup olmadığınızı sorgulayın. Şayet gereğince ilginiz ve bilginiz varsa oyun sizi bir biçimde kendisine bağlamayı başaracaktır. Lakin benim üzere bu temaların çok derinlerinde yüzmüyorsanız sizin için kıssanın sığ ve anlaşılmaz olacağını belirtmeliyim.

Transient İnceleme

Uzun lafın kısası

Transient Cyberpunk temasının hoş işlendiği bir oyun fakat bunu H.P. Lovecraft ile bağlamak konusunda biraz zayıf kalmış. Şayet dikkatli bir oyuncuysanız oyun müddetiniz 10 saati geçmeyecektir. Tekrar de uygun fiyatı nedeniyle denenebilir. Oyundan size aktaracaklarım bu kadardı, yeni bir incelemede tekrar görüşmek dileğiyle, sevgi ve oyun ile kalın.


Kaynak : https://www.merlininkazani.com/transient-inceleme-inceleme-114767

TeknoRank

Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Bir Cevap Yazın