The Mandalorian: Kim Bu İmparatorluk Askerleri ?

The Mandalorian: Kim Bu İmparatorluk Askerleri ?
Uyarı: Bu makale The Mandalorian: 2. Sezon, 4. Bölüm için spoiler içeriyor !
The Mandalorian: Chapter 12 , birden fazla cephede şaşırtıcı derecede olaylı bir bölüm olduğunu kanıtladı; bunlardan en önemlisi, büyük bir Star Wars video oyunu kötü adamının ilk kanon içi görünümü değildi. Dark Trooper artık Disney’in Star Wars zaman çizelgesinin resmi bir parçası gibi görünüyor ve bu, Mando ve arkadaşlarının mücadele etmesi gereken çok tehlikeli yeni bir düşman olduğu anlamına geliyor. 90’ların ortalarında bir PC Oyuncusu olmasaydınız, bu uğursuz zırhlı askerleri tanımıyorum. Dark Trooper’ın ne olduğu ve canlı aksiyon ilk çıkışlarının The Mandalorian’ın konusunu nasıl etkileyeceğinin tam bir dökümü için okumaya devam edin.The Mandalorian: Chapter 12'de görüldüğü gibi The Dark Troopers.

The Mandalorian: Chapter 12’de görüldüğü gibi The Dark Troopers.

Yıldız Savaşlarında Karanlık Asker: Karanlık Kuvvetler

Dark Trooper, seriye ilk olarak 1994 yılında PC oyunu Star Wars: Dark Forces ile tanıtıldı. Dark Forces , Mon Mothma tarafından işe alınan eski bir Stormtrooper ve paralı asker olan Kyle Katarn’ın etrafında dönüyor.ilk Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalmak için (açıkçası, oyun artık resmi kanonun bir parçası değil). Ancak bu ilk görev sadece oyunun açılış seviyesinin temelini oluşturuyor. Oradan oyun, Kyle ve ortağı Jan Ors’un çok gizli Dark Trooper Projesi’ni araştırdığı bir dizi göreve dönüyor.Oyun ortaya çıkardığı gibi, Dark Trooper Projesi, saplantısıyla tanınan bir İmparator olan General Rom Mohc’un beyni. Bire bir dövüş ve Ölüm Yıldızı gibi kişisel olmayan süper silahlara duyduğu hoşnutsuzlukla. Dark Trooper, Palpatine’in sıradan Stormtrooper’larına çok daha güçlü bir alternatif olacak şekilde tasarlandı. Dark Troopers daha güçlü silahlar, jetpack’ler ve nadir metal phrik’ten üretilen neredeyse yok edilemez zırhlarla donatılmıştır.Dark Forces, Dark Trooper’ın üç çeşidini sunar. Oyunda görülen çoğu Kara Asker aslında yaşayan askerlerden ziyade savaş droidleridir. Aşama 1 Kara Süvari, bir Stormtrooper ile Terminatör iç iskeleti arasındaki çapraz değilse hiçbir şeye benzemez. Faz 2 Dark Trooper çok daha büyük ve daha ağır zırhlıdır. Faz 3 Dark Trooper, Mohc’un planlarının doruk noktasıdır. Bu, otonom bir robottan ziyade bir dış iskelet kıyafeti ve Mohc, oyunun zirvesinde Katarn ile savaşırken var olan tek Faz 3 takımını giyiyor. Doğal olarak, Mohc yenildi ve 3. Aşama kostümü, Mohc’un Star Destroyer’ındaki Dark Trooper Project’in çoğu ile birlikte yok edildi.

Dark Trooper, Palpatine’in sıradan Stormtrooper’larına çok daha güçlü bir alternatif olacak şekilde tasarlandı.

Dark Trooper’ın Diğer Sürümleri

Dark Trooper, diğer Star Wars projelerinde, özellikle çeşitli video oyunlarında ve masa üstü RPG’lerde bir avuç yer aldı. Örneğin, MMORPG Star Wars Galaxies, Darth Vader’a eşlik eden Triumphant sınıfı Dark Trooper’ı tanıtıyor ve eski Star Wars: Battlefront serisi Elit Dark Troopers’ı karışıma dahil ediyor.Kyle Katarn, Star Wars: Dark Forces'ta 2. Aşama Dark Trooper ile savaşıyor.

Kyle Katarn, Star Wars: Dark Forces’ta 2. Aşama Dark Trooper ile savaşıyor.

Bu erken Battlefront oyunları, Phase Zero Dark Trooper’ın tanıtılmasıyla Dark Trooper Project’in kökenlerini ortaya çıkardı. Bu proto-Karanlık Askerler, yaşlanan Klonetrooperları şablon olarak kullanan genç bir Teğmen Mohc tarafından tasarlandı. Darth Vader’a güç veren aynı teknolojiden yararlanan Mohc, bu Klon Savaşları gazilerini kapsamlı sibernetik yükseltmelerle artırdı. Ne yazık ki, psikolojik ücret bu Kara Askerler için çok fazlaydı ve bu yüzden proje bunun yerine droidlere ve dış giysilere yöneldi.

Dark Empire II ve Empire’s End gibi erken Dark Horse dönemi Star Wars çizgi romanlarından bazıları, Dark Trooper’ın tamamen farklı bir versiyonunu içeriyor. Bu seçkin askerler siyah zırh giyerler (Rogue One’da tanıtılan Deathtrooper’lardan farklı değildir) ve aslında sınırlı Güç yeteneklerine sahiptir. Bu Kara Askerler, klonlanmış İmparator Palpatine’in dönüşünün ardından galakside ortaya çıkardığı birçok silahtan biridir.

Neden tutarsızlık? Yazar Tom Veitch’in daha önce IGN’e açıkladığı gibi, çeşitli Genişletilmiş Evren projelerinde yer alan yaratıcılar o günlerde birbirleriyle her zaman yakın temas halinde değildiler.

Mandalorian Kara Süvari’yi Nasıl Yeniden Keşfedebilir?

Bunlar, The Mandalorian: Chapter 12’nin son sahnesinde kesinlikle Aşama 2 veya 3 Kara Askerler gibi görünse de, bu karakterler söz konusu olduğunda, serinin Genişletilmiş Evren örneğini takip etmeyeceği hemen hemen kesin. Öncelikle , Karanlık Kuvvetlerin çoğu Bölüm IV’teki olaylardan kısa bir süre sonra gerçekleşirken, The Mandalorian ise Return of the Jedi’dan beş yıl sonra geçiyor . AB’ye göre, Dark Trooper Projesi artık çoktan gitmiş olmalı.

Ancak AB’de ortaya çıkan pek çok karakter ve unsurda olduğu gibi ( Büyük Amiral Thrawn , Darth Maul’un dönüşü , vb.), Mandalorian’ın bu klasik hikayelerden ilham alırken aynı zamanda olaylara yeni bir soluk getirmesini bekleyebiliriz. Dark Trooper Project’in arkasındaki beynin General Mohc değil, Moff Gideon olduğunu öğrenebiliriz. Kara Askerler İmparatorluk tarafından iktidarı sürdürmek için son çare olarak tasvir edilebilir. Artık Palpatine döneminin sınırsız kaynakları ile kutsanmayan İmparatorluk Kalıntıları, artık değeri yüksek yetenekli, neredeyse yok edilemez süper askerlerden oluşan daha küçük bir orduda görebilir.

Kara Askerler aslında Mandalorianların kendilerinin karanlık tersi olabilir. Belki de Gideon, yeni bir asker türü yaratmak için Beskar zırhının ve diğer Mandalorian sanatlarının sırlarını çalmıştır. Bugüne kadar Mando, büyük ölçüde patlamaya dayanıklı zırhının gücünden ve yıllarca süren eğitiminden yararlandı. Düşman birdenbire aynı varlıklara sahip olursa ne olur?Serinin Kara Kuvvetler’den sonra tanıtılan Kara Askerlerin varyasyonlarından yararlanabilmesi de mümkündür. Belki dizi, Faz Sıfır Kara Askerleri konseptini canlandıracak ve bu askerlerin, Klon Savaşlarından kalan sibernetik olarak güçlendirilmiş Klonetrooperlar olduğunu ortaya çıkaracaktır. Hey, Temuera Morrison zaten Boba Fett oynuyor , öyleyse neden birkaç klon karakteri oynamasına izin vermiyorsunuz?

Dark Troopers’ın Karanlık Kuvvetler ve Dark Empire II’de görülen çatışan versiyonlarını birleştiren seriyi de görebiliriz. Belki bu ağır zırhlı süper askerler de Güç kullanıcısı olacaktır. Bölüm 12’nin açıkça belirttiği gibi, Gideon, Güç’e duyarlı klonlar yaratmanın sırrında ustalaşmaya ve görünüşe göre Palpatine’in dönüşünü başlatmaya yardım etmeye kararlı. Bu Kara Askerler, onun midi-chlorianlarla yaptığı erken, kusurlu deneylerini temsil edebilir.

Kyle Katarn da Gelecek mi?

Bölüm 12’de Dark Troopers’ın katılmasıyla, birçok Star Wars hayranı muhtemelen bir sonraki Kyle Katarn’ın olup olmayacağını merak ediyor. Bu eski Stromtrooper’dan Asi casusluğa dönen Jedi Şövalyesine yer var mı? Kesinlikle imkansız değil.

Yine, dizinin AB’de oluşturulan formülle uğraşması gerekecekti. Rogue One olayları göz önüne alındığında, Kyle’ın Ölüm Yıldızı planlarını çalmada parmağı olmadığını biliyoruz . Ama neyse ki, bu macera Bay Katarn için çok daha uzun bir yolculuğun sadece bir durağı. Dark Trooper Projesi’ni yok etmek bile sadece başlangıç. Devam filmi Jedi Knight: Dark Forces II, Kyle’ın birkaç oyunda devam eden Jedi mirasını keşfetmesini konu alıyor. Kyle, Luke Skywalker’ın Jedi Akademisi’ndeki öğrencilerden biri olmak da dahil olmak üzere Jedi’nin Dönüşü sonrası AB döneminde ağır bir rol oynar.Açıkçası, The Mandalorian gibi bir dizinin bu karakter eğrisini tam olarak keşfetme yeri olmayacak, ancak karakterin Sezon 3’te çıkışını başka bir yerde daha büyük bir rolün başlangıcı olarak kolayca görebiliriz. Kyle, orijinal Kara Kuvvetler’de olduğu gibi başlayabilir ve Mando’nun Moff Gideon’un Kara Askerlerinin tehdidini sona erdirmesine yardımcı olabilir. Oradan Kyle, Luke veya Ahsoka gibi karakterlerle bağlantı kurabilir ve Jedi güçleriyle boğuşabilir. İlk çıkışından 26 yıl sonra bile Kyle Katarn’ın büyük bir hayranı var. The Mandalorian’a tanıdık bir Star Wars yüzü daha getirerek neden takipçilerden yararlanmıyorsunuz?

Bu makale bilgilendirici miydi?

TeknoRank

Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Bir Cevap Yazın