PS5, Üçüncü Taraf Oyunlarda Xbox Series X’ten Daha Başarılı

PS5, Üçüncü Taraf Oyunlarda Xbox Series X’ten Daha Başarılı

Microsoft ve Sony, geçtiğimiz haftalarda yeni kuşak konsollarını piyasaya sürmüştü. Pek çok yeni oyunla piyasaya sürülen konsollar elbette her bahiste karşılaştırma konusu olmuş durumda. PS5 ve Xbox Series X için yapılan yeni karşılaştırmalar iki konsolun birbirlerine karşı ne üzere üstünlükleri olduğunu da gözler önüne seriyor.

Gerçekleştirilen birinci testler, PS5’in bir dizi üçüncü taraf oyunda Xbox Series X’ten daha âlâ performans gösterdiğini gözler önüne seriyor. Digital Foundry’nin yaptığı testlerde, iki konsolda da oynanabilen Devil May Cry 5‘in Xbox Series X’te PS5’e nazaran daha fazla FPS drop yediği gözlemleniyor. Genel olarak baktığımızda Xbox Series X’te PS5’e oranla ufak da olsa daha yüksek FPS bedelleri sunan Devil May Cry 5, kimi sahnelerde ise iki konsol ortasında neredeyse yarı yarıya FPS farklılıkları veriyor.

Kağıt üzerinde Xbox Series X daha güçlü

Yapılan testlerde görüyoruz ki birtakım üçüncü taraf oyunlarda Xbox Series X, PS5’ten geride kalabiliyor. Bu şaşırtan bir durum, zira kağıt üzerinde Microsoft’un konsolu Sony’nin konsoluna nazaran çok daha güçlü bir GPU‘ya sahip. PS5, GPU performansında toplamda 10,28 teraflopa sahipken Xbox Series X, 12 teraflop üzere etkileyici bir performans sunuyor. Bu nedenle Microsoft’un Devil May Cry 5 üzere oyunlarda Xbox Series X’te daha akıcı bir tecrübe sunması bekleniyor.

PS5, Üçüncü Taraf Oyunlarda Xbox Series X'ten Daha Başarılı

The Verge’den gelen bir rapora göreyse bu sorunun Xbox Series X’in geliştirme kitlerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Xbox Series X’in geliştirme kitleri oyun geliştiricilerinin eline PS5’ten sonra ulaştığı için geliştiriciler bu yeni konsol için oyunlarını optimize etmek için kâfi vakti bulamadılar.

Microsoft, mevzuyla ilgili konuştu

PS5, Üçüncü Taraf Oyunlarda Xbox Series X'ten Daha Başarılı

Bir Microsoft sözcüsü, The Verge’e yaptığı açıklamada, Xbox Series X / S’te bir dizi oyunda optimize sıkıntılarının bulunduğunun farkında olduklarını ve en uygun tecrübesi sağlamak için problemleri belirleyip çözme sürecinde ortaklarla faal olarak çalıştıklarını söyledi. Görünen o ki Microsoft Xbox Series X, bir mühlet daha bu usul FPS problemlerini yaşamaya devam edecek. Yeniden de konsolun teorik performansı göz önünde alındığında ilerleyen periyotta bu iki konsol ortasındaki farkın kapanarak Xbox lehine dönmesi son derece olası.

https://www.youtube.com/embed/GIIhJqTERls?showinfo=0&wmode=transparent


Kaynak : https://www.webtekno.com/ps5-ucuncu-taraf-oyunlarda-xbox-series-x-ten-daha-basarili-h102633.html

TeknoRank

Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Bir Cevap Yazın