NVIDIA CEO’su stok kasveti sürecek dedi

NVIDIA CEO’su stok kasveti sürecek dedi

NVIDIA geçtiğimiz aylarda yeni kuşak ampere mimarisi olan RTX 3000 serisi GPU modellerini son kullanıcıya tanıttı. Tüm kartlar dünya genelinde birebir anda satışa sunuldu. En büyük problemse stok sorunu oldu.

17 Eylül 2020 tarihinde satışa çıkan RTX 3080 beraberinde kimi problemleri da getirmişti. Serinin şimdilik bilinen en kaslı üyesi olan RTX 3090 ise 24 Eylül 2020 tarihinden beri satışta. RTX 3070 ise stok meşakkatlerinden ötürü çıkış tarihi bir sefer ertelenmesine karşın hâlâ stoklarda bulunmuyor. Stok problemi yalnızca ülkemizde değil, tüm dünya üzerinde yaşanıyor. RTX 3070 modeli AMD’nin Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarını tanıtmasından bir gün sonra yani 29 Ekim 2020 tarihinde dünya genelinde satışa çıkmıştı.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang’ın yatırımcılar ile yaptığı toplantıda paylaştığı bilgiler ise yeterli değil. CEO, stok meşakkatinin 2 ay daha süreceğini düşünüyor. Stok kasveti yalnızca NVIDIA tarafını değil, AMD’nin GPU tahlilleri içinde geçerli durumda. Tıpkı vakit AMD’nin yeni jenerasyon işlemci modelleri yeniden stok ezası çeken başka eserlerden.

NVIDIA CEO'su stok kasveti sürecek dedi

NVIDIA ve AMD’nin yaşadığı stok derdinin sebebi ne?

Ayrıntıya girmek gerekirse NVIDIA yeni jenerasyon GPU modellerini Samsung‘un 8nm üretim teknolojisi ile üretiyor. Öbür yandan AMD, TSMC‘nin 7nm üretim teknolojisini kullanmakta. NVIDIA, kartlarında üretim maliyeti daha fazla olan GDDR6X bellek kullanırken AMD tarafı ise GDDR6 bellek tercih ediyor. Hasılı her iki firmada üretimlerini farklı yerlere yaptırıyor. Ancak ikisinin birden tahlil bulamadıkları ortak nokta stok zahmeti. Pandemi stok ıstırabının bir sebebi. Ama ne derece etkiliyor bunun ayrıyeten araştırılması gerek. Ekran kartlarında darboğazın sebep olduğu modülün hangisi olduğuna dair kesin bir bilgi ise bulunmuyor.

Günün sonunda kullanıcılar ikiye ayrılmış durumda. Stok probleminden ötürü fiyatların yüksek olduğunu düşünenler ve kartları satın almayı erteleyenler bir taraf. Doların artacağını düşündüğü için ileride bu fiyatlara kartların satılmayacağını ve alınacaksa artık alınması gerektiğini savunan başka taraf. Kimin haklı olduğunu söylemek çok güç. Sizin niyetiniz nedir? Ekran kartı almanın en gerçek vakti size nazaran ne vakit? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

TeknoRank

Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Bir Cevap Yazın