1.5 C
New York kenti
Çarşamba, Aralık 23, 2020

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Mortal Kombat 11 ve akabinde çıkan genişleme paketi Aftermath ile oyuncuları mutlu eden NetherRealm Studios yeni nesili de es geçmiyor. Yeni kuşak güncellemesi ve bir sürü yeni özelliğin yanı sıra bütün eski içerikleri içerisinde toplayan Mortal Kombat 11 Ultimate sürümünü birlikte inceleyelim.

Vaktin Ayarını Bozmaya Geldik

Mortal Kombat 11 Ultimate, kıssa olarak rastgele bir yeni içerik eklemiyor. Mortal Kombat 11 ana oyununda Kronika’nın Raiden’ı ortadan kaldırarak vakti sıfırlama çalışmaları ve iki farklı vakitten gelen karakterlerin hem kendileri hem de düşmanlarına karşı verdiği çabayı yaşayabiliyoruz. Aftermath ise orjinal senaryonun devamında, vaktin bekçisinin geleceği korumak için verdiği çabayı yaşamamıza fırsat tanıyor. 

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Mortal Kombat 11 yaklaşık 8 saatlik kıssa modu ile serinin en uzun oyunu. Aftermath ile birlikte ortalama 6 – 7 saatlik bir öykü daha eklendiğini düşünürsek, sadece öykü modunda bile 15 saati aşkın bir mühlet geçirebilirsiniz. Dövüş sahnelerine müdahele edebildiğiniz bir aksiyon sineması üzere, büyük keyif alarak oynayabileceğiniz / izleyebileceğiniz bir mod. Daha evvel öyküyü es geçen ya da oyunu birinci kere alan bütün oyunculara öneririm.

Birinci Kan Rambo’dan Geliyor

Mortal Kombat 11 Ultimate, daha evvel oyuna eklenen bütün karakterleri kullanımımıza açıyor. Mortal Kombat dünyasına ilişkin karakterlerin yanı sıra Spawn, Robocop, Joker ve Terminator üzere konuk karakterlerin de olduğu 34 dövüşçü rakipleri pataklamamız için vazifeye hazır. Ancak bu kadar karakter yetmez, yeni paket ile 3 yeni dövüşçü daha arenaya adım atıyor. Serinin eski dövüşçülerinden Mileena ve Rain’in yanı sıra gelen üçüncü isim, neredeyse herkesin yakından tanıdığı Rambo! 

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Shang Tsung’In deneyleri sayesinde yaratılan ve Shao Kahn’ın kızlarından biri olan Mileena, serinin hayranlarının uzun müddettir gelmesini istediği bir karakterdi. Yarı ilah Rain ise daha evvel Shang Tsung’ın tekniklerini kullanması ve Krypt içerisinde gezerken gördüğümüz ve gelmesini beklediğimiz bir karakterdi. İki karakteri de çok fazla sevmediğim için uzun müddet oynamadım lakin Rain’in Queen temalı Fatality’sini övmeden geçemeyeceğim. 

Paketin en çok ilgimi çeken karakteri, Sylvester Stallone’un kendisi tarafından seslendirilen Rambo oldu. Silahları, tuzakları ve okları ile 80’lerin sinemalarından Mortal Kombat’a dahil olan yeni karakterimizi kullanmaktan çok keyif aldım. Uzun müddettir oynamadığım için online arenalarda pek tesirli değilim, bu yüzden öteki karakterlere karşı ne kadar uygun olduğunu fazla test edemedim. Her şey bir yana, Rambo, Terminator ve Robocop üzere çocukluk vakitlerimin efsanelerini birbirileri ile kapıştırmak çok eğlenceli bir deneyim. Robocop ile karşılaştığında geçen diyaloglar, Brütality yaptığında çantasını alıp açılan portaldan konutuna dönmesi üzere detaylar çok güzel. (Rambo sinemalarını seven biri olduğum da aşikâr olmuştur muhtemelen)

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Mortal Kombat 11 Ultimate ile oyuna eklenen yeni bir oyun modu bulunmuyor. Oyunun sahip olduğu Tower of Time, Klassic Towers, Krypt üzere oyun modlarında kendi başınıza uzun müddet oyalanabilir, buralardan toplayacağınız şeyler ile karakterinizi kendinize uygun formda özelleştirebilirsiniz. Karakterlerin görsel olarak özelleştirilmesinin yanı sıra, akınları ve özel hareketleri de kendi isteğinize nazaran özelleştirme bahtınız bulunuyor. Sadece kozmetik peşinde koşarak bile oyunun başında uzun mühlet kalabiliyorsunuz. 

Yeni Jenerasyon Geliştirmeler

Mortal Kombat 11 Ultimate sadece 3 yeni karakter ve eski paketlerin bir ortaya gelmiş hali değil. Hem yeni jenerasyon konsollara hem de bir evvelki nesile tesir eden yenilikler bulunuyor. Bunlardan sırasıyla bahsedelim. 

Şayet Playstation 4 yahut Xbox One konsollarından birini kullanıyorsanız, yeni karakterlerin yanı sıra cross-play dayanağına sahip oluyorsunuz. Seçeneklerden açabileceğiniz cross-play sayesinde PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X ve Series S konsollarında oynayan oyuncular ile karşılıklı oynama imkanına sahip oluyorsunuz. Pc ve Nintendo sürümleri ise bu takviyeye dahil edilmemiş. Oynadığım platformlar ortası maçlarda rastgele bir temas ıstırabı yaşamadım. Yeni kuşak konsollarda en büyük külfetin, yükleme ekranında bekleyen eski jenerasyon oyuncular olabileceğini düşünüyorum.

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Yükleme ekranları demişken, yeni nesilin getirdiği birinci avantaj ile başlayalım. Playstation 5 yahut Series X / Series S ile oynadığınızda neredeyse yükleme ekranı bile görmüyorsunuz. Playstation 4 ile yaklaşık 10 saniyede yüklenen dövüşler, yeni jenerasyon konsollarda gözünüzü kapatıp açana kadar yüklenmiş oluyor. Elinizin soğumasını engelleyecek bir avantaj. 

Görsel olarak eski kuşak konsollarda rastgele bir geliştirme yok. Playstation 4 Pro yahut Xbox One X kullanıcıları zati 4K’ya yakın bir kalitede oynayabiliyordu. Yeni jenerasyon konsollara gelen dinamik 4K çözünürlük ile kıssa modundaki orta sahneleri 4K olarak izleyebiliyor, oyun içerisindeki ayrıntıları daha detaylı olarak görebiliyorsunuz. Dövüş oyunlarında her bir frame kıymetli olduğundan, grafik geliştirmelerinin frame-rate’i etkilememesi de çok kıymetli. Mortal Kombat 11 Ultimate, bu hususta hiç dert yaratmadan, gelişmiş görselliği sunmayı başarıyor. PS4 Pro ya da Xbox One X sürümlerinden geçtiğinizde görsel olarak çok büyük bir gelişim olmasa da, olağan konsollardan geçiş yapanlar ortadaki farkı görebiliyor. 

Playstation 5 sürümü ile birlikte gelen son özellik ise DualSense’in haptic feedback özelliğinin kullanılması olmuş. Rakip size vurduğunda, hasarı aldığınız istikametten titreşim geliyor. Dövüş oyunu için ne kadar gerekli, saniyelik hareketlerin kıymetli olduğu mücadeleci arenada ne kadar yararlı olur tartışılır. Yeniden de hoş bir niyet, bilhassa kıssa modunda farklı bir deneyim olabilir. 

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Sonuç

Bitirmeden evvel bir bahiste anlaşalım. Mortal Kombat 11 Ultimate yeni bir oyun değil, daha evvel yayınlanan ana oyun ve eklenti paketlerinin bir ortaya getirilmiş sürümü. İçerisinde bulunan  bütün içerikleri farklı olarak satın almanız mümkün. Bu paket daha çok seriye yeni giriş yapanlar düşünülerek hazırlanmış ve yeni karakterlerin olduğu Kombat Pack 2’yi de dahil etmiş bir sürüm. 

Yeni jenerasyon konsollarda yükleme müddetlerini önemli manada kısaltan, cross-play takviyesi getiren ve daha evvel çıkmış bütün paketleri bir ortada sunan Mortal Kombat 11 Ultimate, seriye yeni giriş yapacak oyuncular için mükemmel bir paket. Sadece Mortal Kombat 11’in PSN üzerinde 350 TL’ye satıldığını düşünürsek, daha evvel çıkmış bütün içerikler ile birlikte PS4/PS5 sürümleri bir ortada 399 TL’ye çok uygun bir teklif. Tekrar de, imkanınız varsa, daha uygun olan PC sürümüne göz atmak isteyebilirsiniz.

Daha evvel Mortal Kombat 11 ve Aftermath’ı satın aldıysanız, yeni kuşak sürümünü oynamak için bu paketi satın almanız gerekmiyor. Eski oyunlarınızı fiyatsız olarak Playstation 5 sürümüne yükseltip, rastgele bir meşakkat yaşamadan oyunu oynayabilirsiniz. Yeni karakterleri istiyorsanız, Kombat Pack 2’yi de ayrıyeten satın alabiliyorsunuz.


Kaynak : https://www.merlininkazani.com/mortal-kombat-11-ultimate-inceleme-inceleme-114652

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme
TeknoRankhttps://teknorank.com
Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Stay Connected

21,230BeğenenlerBeğen
2,507TakipçilerTakip Et
16,900AbonelerAbone
- Advertisement -Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Yeni Konular