Hangi Playstation 5’i satın almalıyım? PS5 v PS5 Dijital Sürüm Karşı Karşıya

Hangi Playstation 5’i satın almalıyım? PS5 v PS5 Dijital Sürüm Karşı Karşıya

Hangi Playstation 5’i satın almalıyım? PS5 Dijital Sürümü mü yoksa standart modeli mi? Bu, birçok oyuncunun kendilerine sorduğu soru. Hangisinin daha çok gereksiniminizi karşılayabileceğini belirleyebilmek için evvel her ikisinin ortasındaki farkları bilmenizde yarar var. Sony, 11 Haziran Future of Gaming sanal etkinliğinde PlayStation 5’in bir değil iki sürümünü tanıttı. PS5 Digital Edition 399$ ve standart model 499$ maliyeti ile duyuruldu. Bu yazıda size “şunu al” demeyeceğim fakat hakikat bir karar vermenize yardımcı olacağım. Lafı uzatmadan Digital Edition ve Olağan (diskli versiyon) versiyonun özelliklerine bakalım.

Hangi Playstation 5’i satın almalıyım?

PS5 Digital Edition ve diskli modeli neredeyse birebir aynı. Her iki sistem de 3.5GHz’de saat suratına sahip sekiz çekirdekli bir AMD Zen 2 tabanlı CPU, 10.28 teraflop ve 2.23GHz’de saat suratına sahip 36 hesaplama ünitesine sahip özel bir AMD RDNA 2 GPU, 16GB RAM ve özel bir 825GB SSD’ye sahiptir. PS5’lerin anlık yük suratları, yüksek çözünürlük ve gelişmiş 3D ses üzere yeni jenerasyon özelliklere sahipler. Birçok benzerlileri olsa da yeniden de bahsetmeye paha birtakım farklılıkları var.

Hangi Playstation 5'i satın almalıyım? PS5 v PS5 Dijital Sürüm Karşı Karşıya

Playstation 5’lerin Farklılıkları

4K Blu-ray oynatıcı

En besbelli fark, PS5 Digital Edition’un disksiz olması. Bu, Digital Edition’da oynamak istediğiniz rastgele bir oyunun PlayStation Store üzere internet kontaklı kanallardan edinilmesi gerektiği manasına gelir. PS5 Digital Edition’da ortamın rastgele bir fizikî kopyasını kullanamayacağınız için disksiz konsolunuz dijital indirme merkezi olacaktır. Öte yandan disk donanımlı konsol, PS5 uyumlu fizikî kopyalarınızı seve seve çalıştıracaktır. Optik şoför ayrıyeten 4K görüntüyü destekleyen bir Blu-ray oynatıcısıdır.

Tasarım

PS5 olağan sürümünün yanında bir çıkıntı ile göze çarpan optik şoför yuvası bulunmaktadır. Birçok oyunsever, PS5 disk sürümünün birkaç ay içinde doğum yapmaya hazır üzere göründüğü konusunda latifeler yaptı. Bilakis, Digital Edition, öteki versiyona oranla daha şık ve daha simetrik. Siyah çekirdeği kaplayan kıvrımlı beyaz kabuk, konsol dizaynını modernize ediyor.

Fiyat

“PS5 Dijital Sürümün fiyatı nedir?” diye birçok oyuncu merak ediyor. PS5 Dijital Sürümün maliyeti 399,99 dolardır. Bu versiyoyun şimdi ülkemizde satışa çıkmadığı için TL cinsinden karşılığını bilmiyor olsak da yılbaşından sonra vergilerinin düşeceğini ve kurun sabit kalacağını düşünürsek 5.000-5.500 TL ortasında olacağını umuyoruz. Disk şoförlü standart veriyon PS5 ise 499.99 dolardan satılıyor (Türkiye satış fiyatı 8.299 TL olarak belirlenmiştir). PS5 disk şoförü, Xbox Series X’in fiyatıyla eşleşiyor. PS5’in dijital versiyonu, X Serisinin daha uygun fiyatlı, büsbütün dijital seçeneği olan Xbox Series S’den 100$ daha fazla. Bununla birlikte, dijital PS5’in temelde standart PS5 ile birebir olduğunu belirtmekte yarar var.

Digital Edition PS5’i kimler satın almalı? 

Tasarım, fiyat üzere özellikler sonrasında hala karar veremediniz mi? O halde PS5 Digital Edition konsolundan kimin en âlâ biçimde yararlanacağına bir bakalım.

Hangi Playstation 5'i satın almalıyım? PS5 v PS5 Dijital Sürüm Karşı Karşıya
 • İnternetin süratiniz üzücü değil. PS5 Dijital Sürüm ile büsbütün internet ilişkinize bağlı olacaksınız. 100 GB üzeri indirmeleri kaldırabilir mi? Gereğince süratli mı? İnternetiniz irtibat problemleriyle ünlü ise, daha süratli bir pakete yükseltmeyi düşünmeniz gerekecek.
 • Benim üzere simetrik konusunda titizseniz tercih etmeniz gereken model zati muhakkak. Kimi PlayStation sadık uzmanları konsolun nasıl göründüğünü umursamıyor, lakin daha şık, simetrik tasarımı için Digital Edition’ı tercih edimeli.
 • Fizikî kopyalara sahip olmayı umursuyor musunuz? Tekrar şahsî bir açıklama ile benim bu noktada biraz ehemmiyet verdiğim bahislerden birine geliyor. Benim üzere eski başlı iseniz oyunun fizikî kopyasını arayabilirsiniz. Oyun dünyası süratli bir halde fizikî kopyalardan uzaklaşırken benim içimi biraz da burktuğunu söylemem lazım.
 • Biraz para biriktirmek istiyorsunuz. Digital Edition PS5 fiyatı ile disk donanımlı muadilinden daha ucuz.

Digital Edition’un Avantajları

 • Mağazaya gitmeye gerek kalmadan her oyuna anında sahip olacaksınız.
 • Uygun fiyatlı lakin diskli versiyon ile birebir teknik özellikleri sunuyor.
 • Daha az yer kaplamasından dolayı, TV sehpanızda daha rahat yer bulabilecek olması.

Digital Edition’un Dezavantajları

 • Fiyat olarak yalnızca PSN’e bağlı kalma mecburiliği.
 • Limitli alan. Sonuçta elinizde 825 GB’lik HD bulunuyor ve çok oynayan biriyseniz bu alan size yetmeyebilir. Şu anki oyunların boyutlarına baktığımızda en fazla 10-15 arasınde bir oyunu elinizin altında bulundurabileceksiniz.
 • Ülkemizdeki internet alt yapısından kaynaklı suratlar.
 • Kotalı internetler

PS5 Diskli Versiyonu kimler satın almalı?

Disk donanımlı PS5’in avantajı, oyunlarınızı indirmenin tek bir yoluna takılıp kalmamanızdır. Fizikî bir kopyadan yükleme yahut dijital olarak indirme ortasında seçim yapabilirsiniz. Standart PS5’ten en âlâ formda yararlanacak şahıslar:

Hangi Playstation 5'i satın almalıyım? PS5 v PS5 Dijital Sürüm Karşı Karşıya
 • Tam bir internet bağımlılığı istemezsiniz. Oyunları indirmek için İnternet ilişkinize güvenmek istemiyorsanız, disk donanımlı PS5 almayı düşünün. Lakin yeniden de aklınızın bir kenarında birinci gün yamalarını ve boyutlarını da tutun.
 • PS4 oyununa sahipseniz ve onlardan vaz geçemiyorsanız. Öyleyse, yeni konsolunuzda eski kuşak oyunlara dalmak istiyorsanız, disk donanımlı PS5’i alın. Lakin unutmamak lazım ki PS5’in geriye dönük uyumluluğu sonludur. Tüm oyunlar desteklenmeyecek.
 • Bir DVD ve/veya Blu-ray koleksiyonunuz var. Ortada sırada, DVD koleksiyonunuzdan bir/iki sinema izlemek isteyebilirsiniz. Bunu Digital Edition ile yapamazsınız lakin dijital sinema platformları bu noktada imdadınıza yetişecektir.
 • Collector’s Edition oyun paketlerini almayı seviyorsanız.

Diskli Versiyonun Avantajları

 • Oyununuzu tekrar indirme korkusu olmadan istediğiniz vakit kaldırabilirsiniz.
 • Bilhassa koleksiyon sürümü oyunlardaki sahne gerisi imgeler ya da OSD’lere erişebilecek olmanız
 • Blue-Ray ya da DVD’lerdne oluşan bir koleksiyonunuz varsa rahatlıkla izlemeye devam edebilirsiniz.
 • Bulunabilirlik

Diskli Versiyonun Dezavantajları

 • Tasarım. Disk yuvası, eseri bekleyen birçok kişi tarafından beğenilmedi. Aygıtın simetrisini bozan imgesi bazıları için hudut bozucu olabiliyor.
 • Fiyatının Digital Edition’a nazaran kıymetli olması

Sonuç

Özetlemek gerekirse, PS5 Digital Edition, sadece dijital oyunlara dalmaya hazır olan cesaretli oyuncular için. Öte yandan standart PS5 modeli, optik şoför bulunmayan bir sisteme tam olarak hazır olmayan şahıslar için en güzeli. Ayrıyeten, disk donanımlı konsolu olan oyuncular oyunları hem dijital hem de fizikî olarak indirebilirler.

 

Kaynak : https://www.merlininkazani.com/hangi-playstation-5i-satin-almaliyim-ps5-v-ps5-dijital-surum-karsi-karsiya-makale-114542

TeknoRank

Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Bir Cevap Yazın