5.3 C
New York kenti
Perşembe, Aralık 24, 2020

Google’dan Huawei’ye Kirin işlemcisi yasağı!

Google ve Huawei ortasındaki tansiyon ve yaptırımlar herkesin malumu. Bugün Reddit’te bir kullanıcının paylaştığı bilgiyle birlikte Google daha farklı bir yaptırıma başlamış üzere görünüyor. İşte Google’ın Kirin işlemci yasağı!

Google’dan Huawei’ye Kirin işlemcisi yasağı!

ABD‘nin yaptırımları yüzünden güçlü bir süreç yaşayan, ardından HarmonyOS isminde kendi işletim sistemini geliştiren Huawei, şimdilik Google servisleri bulunmayan telefonlarında Huawei Mobile Services kullanıyor. Gün geçtikçe uygulama sayısı artan bu servis, Huawei’nin bel kemiği durumunda bulunuyor.

Fakat birçok akıllı telefon kullanıcısı Google servislerinin muhtaçlık duyduğu, örneğin Gmail, YouTube, Google Dökümanlar gibi uygulamaları da kullanmak istediğinde, Huawei aygıtlarda büyük bir çıkmaza giriyor. Bu durumu işlemci tedarik edemediği için kendi ürettiği Kirin işlemcisinin yapısı da eklenince, son kullanıcı tarafında aksiliklere yol açıyor.

Google’dan Huawei’ye Kirin işlemcisi yasağı!

Bugüne kadar Kirin işlemcisi ve HMS bulunan akıllı telefonlarda Google servisi gerektiren uygulamalar üçüncü parti yazılımlar ya da direkt APK belgeleri ile yüklenebiliyordu. Lakin bugün Reddit’te bir kullanıcının paylaşımı büyük ses getirdi.

Google Maps uygulama evrakını indiren bir kişi, Kirin işlemcisi bulunan Huawei aygıtına bu belgeyi atıyor. Sonrasında klasik suram gerçekleştirmek isteyen kullanıcı, “bu uygulama cihazınızdaki işlemci ile uyumlu değil” ikazıyla karşılaşıyor.

Uygulama belgesinde sorun olabileceğini de düşünen bu kişi, tıpkı belgeyi Samsung marka bir telefona yüklemeyi deniyor ve meseleyle karşılaşmıyor. Daha sonrasında Huawei P40, P30 ve P20 modellerinde uygulama belgesini test ettiğinde yeniden birebir yanılgıyla karşılaştığını belirtiyor.

Bu durumdan sonra bahsi geçen Huawei aygıt sahipleri de kendileri deneyip, yükleyemediklerini belirtiyorlar. Bu durumun büsbütün deneme yanılmadan sonra ortaya çıktığı belirtiliyor. Konutla ilgili ne Google ne de Huawei tarafından yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor.

 

Kaynak : https://shiftdelete.net/google-huawei-kirin-islemcisi-yasagi

Google’dan Huawei’ye Kirin işlemcisi yasağı!
TeknoRankhttps://teknorank.com
Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Stay Connected

21,230BeğenenlerBeğen
2,507TakipçilerTakip Et
16,900AbonelerAbone
- Advertisement -Google’dan Huawei’ye Kirin işlemcisi yasağı!

Yeni Konular