Düzmece Cyberpunk 2077 Android’de tehlike saçıyor

Düzmece Cyberpunk 2077 Android’de tehlike saçıyor

Uzun vakittir beklenen Cyberpunk 2077, çıkışı ile Dünya genelinde konuşulmaya başlandı. Böylesine tanınan olan üretimler sayesinde, fırsatçılar ve makûs hedefli şahıslar de kullanıcıları çok rahat kandırabiliyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Cyberpunk 2077 Android versiyonu, grafikleri sebebiyle birçok kişi tarafından mizah konusuna dönmüştü. Lakin tehlike, buz dağının görünmeyen kısmında yatıyor.

Cyberpunk 2077’nin taşınabilir bir versiyonu olsaydı, bunu piyasaya sürecek şirket tıpkı vakitte oyunun geliştiricisi olan CD Projekt RED olurdu.

Uydurma Cyberpunk 2077 Android telefonlarda kullanıcı datalarını tehdit ediyor

Kaspersky‘da Android için berbat hedefli yazılım analisti olan @sh1shk0va, Twitter’da paylaştığı gönderi ile aslında tehlikenin ne derece büyük olduğunu kullanıcılara göstermiş oldu. Cyberpunk 2077’nin taşınabilir versiyonu olmadığı üzere, indirilen belge aslında BlackKingdom fidye yazılımının bir çeşidi olan CoderWare isimli bir berbat emelli yazılımıdır.

Telefon şifrelendikten sonra ortaya çıkan ekranda, kullanıcı evraklarının kitlendiğini ve ödeme yapıldığı taktirde evrakların ulaşılabilir olacağından bahsediyor. Ödeme için 500 dolar istenirken, tanınan mühlet ise 10 saat. Birçok berbat hedefli yazılımlarda olduğu üzere para, izinin sürülememesi için Bitcoin üzerinden isteniyor. Ödeme yapmanın kesin olarak belgelerinizi kurtarmayacağını söylemekte yarar var.

Shishkova, Android üzerinde bulunan düzmece Cyberpunk 2077 için fidye ödemeden şifreyi çözmenin bir yolu olduğunu da belirtiyor. CoderWare’de, şifre çözücü yazılımlar tarafından geliştirilen ve belgelerin kurtarılmasına müsaade veren sabit kodlanmış bir anahtar bulunabiliyor. Lakin, bu anahtarın da garantisi yok.


Kaynak : https://shiftdelete.net/sahte-cyberpunk-2077-android-tehlike-saciyor

TeknoRank

Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Bir Cevap Yazın