Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Cyberpunk 2077 inceleme: Cyberpunk 2077’ye uzun süren imal süreci ve ard arda gelen ertelenmelerin sonrasında nihayet kavuştuk. Öncelikle bu kapsamlı bir inceleme yazısı değil arkadaşlar. Oyunu dört gündür oynuyorum. Bu içeriğimizde de daha çok şimdiye kadar edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşacağım. İlerleyen günlerde ise bu yazı içeriği ile birlikte kapsamlı bir inceleme ile karşınızda olacağız. Bu dört günlük süreçte oyunu yaklaşık 20 saat boyunca oynama bahtına eriştim. Bu kadar müddet geçmesine karşın şimdi oyunun başında olduğumu da belirtmem gerekiyor. Ayrıyeten ekran kartı olarak da Gigabyte NVidia GeForce RTX 3080 Eagle modelini kullandım. Yani yazı içerisinde RTX ve DLSS teknolojileri de olmak üzere grafiksel olarak birçok ayrıntısı da sizinle paylaşacağız.

Birinci 20 saatin akabinde Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 bildiğiniz üzere Night City isimli bir kentte geçiyor. Amerika’nın California eyaletinde olan bu kurgusal kent birinci olarak Coronado City olarak isimlendirilse da temellerini atan Richard Night’ın vefatından sonra Night City ismini alıyor. Burada tabi ki Night City ya da Cyberpunk dünyasının geçmişini uzun uzadıya anlatmayacağım. Bu mevzularda zati birçok görüntü ve yazılı içeriğe ulaşmak mümkün. Cyberpunk Kozmosunun temelleri 1800’lü yılların sonuna kadar uzanan bir külliyata sahip. Geçen bu müddet zarfında şirket savaşları, trajik olaylar ve efsane karakterler bu kentin kanlı geçmişini de oluşturmuşlar. Oyunla ilgili olan birtakım kilit karakter ve öyküleri zati oyun sırasında görüyorsunuz görüyoruz. Burada aslında birebir geçmişe sahip olduğumuz fakat 1800’lü yılların sonu ve bilhassa 1900’lü yılların başından itibaren artık alternatif bir tarih çizgisi çekildiğini bilmeniz gerekiyor. Yazıda da kentin geçmişine odaklanmaktansa oyundaki durumuna değinmek istiyorum.

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Cyberpunk 2077 dünyası birinci bakışta küçük üzere gelse de aslında dolu dolu bir biçimde tasarlanmış. Devasa yapı ve gökdelenlerin olduğu bu kentteki harita tasarımı kimi noktalarda dikine uzanan bir yapıya sahip. Apartmanınızdan dışarı adımınızı attığınız anda devasa bir dünyanın içerisinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Kalabalık insan kümeleri, neon ışıkları, devasa gökdelenler, uçan araçlar ve futüristik atmosfer biraz başınızı döndürüyor. 

Night City rengarenk olduğu kadar karanlık ve tehlikeli bir kent. Her köşe başında farklı bir olayla karşılaşabiliyorsunuz. Silahlı bir çatışmaya denk gelebilir ve olaya müdahil olabilirsiniz. Ya da soyulmak üzere olan bir vatandaşı kurtarmak büsbütün sizin tercihinize bırakılmış. Kendi çöplüğünüzde bu işleri tereyağından kıl çeker üzere halledebiliyorsunuz. Ancak daha tekin olmayan, karanlık sokaklara saptığınızda ya da büyük bir çetenin denetiminde olan bir bölgeye girdiğinizde kahramanlığa soyunursanız ağzınızın hissesini çok hoş veriyorlar. Siperden başınızı çıkartmadan mermiyi beyninize yiyiveriyorsunuz.

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Kentte yapılacak onlarca iş, gezilecek yüzlerce nokta bulunuyor. Aslında haritayı açtığınızda küçücük bir bölgede bile ortaya çıkan işaretleri görünce yapılacak birçok şey olduğunu anlıyorsunuz. Implant noktaları, restoranlar, gece klüpleri ya da silah dükkanları üzere etkileşime girebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Biraz evvel de bahsettiğim üzere gelişi hoş cereyan eden birtakım olaylarla da müsabakanız mümkün. Tüm bunların dışında telefonunuz neredeyse hiç susmuyor arkadaşlar. Yani kıymetli bir vazifeye gerçek yol alırken bile daima iş teklifleri geliyor, farklı vazifelerin kilidi açılıyor. “Abi meşgulüm telefon falan uğraşamam” artık dediğiniz anda cep telefonunuza bildiri bildirimleri gelmeye başladığını görüyorsunuz. 

Oyunda Watson, Westbrook, Heywood, Pacifica, Santo Domingo, City Center ve Badlands olmak üzere yedi farklı bölge bulunuyor. Hani bölge yoğunluğunu daha net bir formda belirli etmek için kendi tecrübemden size bahsedeyim. Birazdan da bahsedeceğim giriş senaryolarını saymaz isek oyuna apartmanınızın da bulunduğu Watson bölgesinde başlıyorsunuz. Hatta Watson bölgesinin Little China kısmı oyunun ana başlangıç noktası olmuş. Oynadığım neredeyse birinci 10 saatlik müddette bu bölgeden hiç dışarı çıkmadığımı fark ettim. Hala da yapılacak bir sürü şey var o bölgede. Başlangıç senaryosu demişken oyunun bu özgeçmiş sistemine ve Night City’nin başka bölgelerinden de bahsedelim.

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Oyunda Göçebe (Nomad), Sokak Çocuğu (Street Kid) ve Şirketçi (Corpo) isimli üç tane özgeçmiş senaryosu bulunuyor. Bunlardan hangisini seçerseniz ona nazaran öyküye farklı bir başlangıç yapıyorsunuz. Hepsi oyunun farklı bir noktasında kıssaya başlamanıza neden olduğu üzere tıpkı vakitte kimi diyalog avantajlarını da beraberinde getiriyorlar. Ben oyundaki bu üç senaryoyu da belirli bir müddet denedikten sonra ana ilerleyişimde Sokak Çocuğu seçimini yaptım. En azından birinci bitirişimde bu seçim ile devam etmeyi planlıyorum. Bu senaryoların nasıl bir işleyişe sahip olduğu ile ilgili görüntülere da Youtube kanalımızdan ulaşabileceksiniz. 

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Oyunda özgeçmiş seçimini yaptıktan sonra karakter oluşturma ve yetenek puanı seçimleri ile karşılaşıyoruz. Karakter oluşturma kısmında öncelikle bayan ve erkek seçimlerine yer verilmiş. Sonrasında CD Projekt Red grubunun sunmuş olduğu üç hazır karakterden birini ya da random karakter yaratma seçimini kullanabiliyorsunuz. Tabi kaşına, gözüne, tırnağına ya da kulağındaki küpeye bile ben karar veririm derseniz hayli ayrıntılı bir karakter oluşturma seçeneğine de yer verilmiş. Saç tipi, ağız, burun üzere klasik seçimlerin yanı sıra diş, dövme, yara izleri üzere geniş bir yelpaze sizi bekliyor. Bu seçenekler ile sahiden de çok farklı karakterler oluşturmak mümkün. Buradaki en farklı seçenek ise genital kısımda karşımıza çıkıyor. Vajina, penis seçimi dışında penis uzunluğunu sünnetli ya da sünnetsiz olmasına kadar her ayrıntıya yer verilmiş. O denli ki bayan bir karakter seçtiğinizde ona penis, erkek bir karakter seçtiğinizde ise ona vajina bile ekleyebiliyorsunuz. Yani 2077’de birçok cinsel kimliğin bulunması oyundaki karakter oluşturma kısmına da yansımış.

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU                                                                                                    Olağanda sansür yok

Daha sonra karakter yetenek sisteminizin birinci puanlarını vermeniz isteniyor. Bu basamakta size yedi puan verildiğini görüyorsunuz. Oyunun başında verdiğiniz bu yetenek puanları genel olarak beden, zekâ, refleksler, teknik kabiliyet ve serikanlılık olmak üzere beş başlık altına toplanmış. nitelik ismi verilen bu başlıklar altında ise farklı sekmelerde yetenek ağaçları ile karşılaşıyorsunuz. Örneğin Beden başlığına girdiğinizde Atletik, Tahribat ve Doğuşçu sekmeleri ile karşılaşıyorsunuz. Bu sekmeler altında karakterinizi bu başlıklar ile ilgili geliştirebileceğiniz onlarca seçeneğe yer verilmiş. Nitelik puanlarını başta belirttiğim beş farklı başlığa dağıtırken Kazanım Puanlarını ise bu beş başlık altında bulunan farklı özellikler üzerine harcıyorsunuz. 

Oyunda çok farklı silahlara, kıyafetlere ve zırhlara yer verilmiş. Oynadığım kısma kadar yalnızca tabancalarda bile onlarca farklı model ile karşılaştım. Bu silahların yanı sıra teknolojik açıdan daha tesirli silahlar da bulunuyor. Ayrıyeten topladığınız hurdalar ile kendi silah ya da muhimmatınızı da üretebiliyorsunuz. Tabi bu dünyanın olmazsa olmazı sibernetikleri de unutmamak lazım. Bedeninizin farklı noktalarına oyun alanındaki dükkanlardan sibernetik takabiliyorsunuz. Bu sibernetikler oynanışta size farklı avantajlar sağlıyor. İşte yakın dövüşte darbe aldığınızda düşmanı şok eden bir sibernetik takabildiğiniz üzere hackleme yeteneklerinize tesir eden uzuvlara da sahip olabiliyorsunuz. Z bıçakları ise kolunuzdan çıktığı üzere düşmanlarınıza endişe salıyor. Mesela birinci sibernetiğinizi öykü gereği elinize takıyorsunuz ve tuttuğunuz silahın mermi kapasitesini size gösteriyor.

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Misyon işleyişinde rastgele gelişen çatışmalar dışında şimdiye kadar tekrar eden bir vazife yapısı ile karşılaşmadım. Tabi yan vazifelerde otomobil çalma ya da aşikâr maksatları imha etme üzere farklı yerlerde emsal vazifeler var. Fakat ana misyon işleyişinde öykünün nitekim de su üzere akıp gittiğini söyleyebilirim. Daha oyunun birinci saatlerinde bile beklemediğiniz olaylarla, heyecanlı durumlar ile karşılaşıyorsunuz. Diyalog ve kıssa işleyişi konusu oyunun bana nazaran en büyük artısı olmuş. 

Çatışma ve yakın dövüş dinamiklerini konuşmak için aslında biraz erken. Bu ayrıntıları devam eden incelemeye bırakacağım. Birinci etapta silah kullanımı ve çatışma hissiyatının hoş olduğunu söyleyebilirim. Yani bomba kullanmak, düşmanları yad a etrafta bulunan birtakım nesneleri o çatışma anında hacklemek epeyce keyifli olmuş. Çatışmalar ağır ve br o kadar da kanlı geçiyor. Elinizde düzgün bir silah varsa kopan uzuvların haddi hesabı yok diyebilirim. Bu bahiste vuruş hissi üzerinde biraz daha durulabilirmiş diyebilirim. Çatışmalardaki bir başka eksik ise yapay zekanın vakit zaman sapıtması. Bazen siper alan, siper değiştiren ya da başını bile çıkarmak istemeyen karakterler ile karşılaşıyorsunuz. Lakin kalabalık çatışmalarda yapay zeka biraz sapıtıyor ve daha harale gürele bir çatışma durumu yaşanıyor. Dediğim üzere bu ayrıntılar için biraz daha oynamam gerekiyor ve ana incelemede bu kısmı daha ayrıntılı bir halde ele alacağım.

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Gelelim oyunun grafik ve teknik ayrıntılarına. Bu mevzuda CD Projekt Red’in çok hoş bir dünya tasarladığını baştan söylemem gerekiyor. Kentte yaya olarak ya da farklı araçlarla dolaşmak, ayrıntılar ortasında kaybolmak hakikaten de çok keyifli. Devasa gökdelenler ve futuristik yapı dışında sokak aydınlatmaları, duvarlardaki grafitiler üzerinde bile ihtimamla durulmuş. Tabi devasa olacağı belirtilen birinci gün yamasını şimdi kurmadığımız için kaybolan karakterler, aksayan altyazılar ya da havada duran nesneler üzere farklı yanlışlar ile karşılaştığımızı belirtmem gerek. Lakin dediğim üzere bu yanlışlar muhtemelen birinci gün yaması ile birlikte büyük oranda giderilecek. Unutmadan karakter animasyonlarına da bayıldım. Bilhassa yan karakterler üzerinde çok çalışılmış. Yani bu karakterler Keanu Reeves ağabeyimizin canlandırdığı Johnny Silverhand’ten bile hoş gözüküyorlar. 

Yazının başında da belirttiğim üzere oyunu Gigabyte NVidia GeForce RTX 3080 Eagle modeli ile oynadım. Zira Cyberpunk 2077 dünyasında RTX ve DLSS üzere teknolojilerin ehemmiyeti sahiden de büyük olmuş. Birçok oyunun tersine yalnızca ışın izleme teknolojisini kullanmayan CD Projekt Red firmasının oyunu büsbütün bu teknolojileri göz önüne alarak geliştirdiğini söylemek yanlış olmaz. Işığın çok değerli olduğu bu dünyada floresan lambalardan yansıyan ya da reklam tabelalarından yere, araç kaputuna yansıyan ışıkları bile fark edebiliyorsunuz. Alt katmanda yer alan bu ışıklandırmaları geçtim başınızı kaldırdığınızda bile her yerden fırlayan neon ışıkları, irili ufaklı ekranlar ile Cyberpunk atmosferini adeta iliklerinize kadar yaşıyorsunuz. Oyunu RTX açık oynadığınızda doğal olarak bu tesir çok daha net bir biçimde resmedilmiş.

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Işıklandırma dışında atmosfere büyük tesir eden Ambient Occlusion ve Küresel Illumination tesirlerini de es geçmemek gerek. Işın izleme teknolojisinde duvardan yansıyan ışığın farklı bir alandan tekrar yansıması üzerinde bile durulmuş. Ayrıntılara baktığınızda karşılaştığınız en ufak nesnenin bile ne kadar hoş ve gerçekçi gözüktüğünü bu teknolojiler belirliyor. İşte devasa bir çöp yığınına baktığınızda RTX kapalı iken kaplamadan ibaret bir yığın görüyorken RTX açtığınızda gölgelendirme ve ışık yansımalarının da tesiriyle nesnelerin aslında ne kadar ayrıntı içerdiğini fark ediyorsunuz. Örneğin köprü altına ya da kapalı bir yere girdiniz diyelim. Olağanda her alan birebir tonda bir gölgelendirmeye sahipken RTX açtığınızda ise her duvarın ya da köprü ayağının farklı bir biçimde ışık aldığını görüyorsunuz. 

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Oyunun grafik ayarlarında birçok seçeneğe müdahale etmeniz müsaade verilmiş. Işın izlemenin katmanlı yapısından tutun gölgelendirmeye olan tesirine kadar tüm seçimlere müdahale edebiliyorsunuz. Düşük, orta, yüksek ve ultra seçimleri dışında Işın izleme seçeneği için RTX Yüksek ve RTX Ultra seçimlerine de yer verilmiş. DLSS teknolojisi ise uzek ayrıntılardaki sertliği sağladığı üzere performansa da büyük oranda tesir ediyor. DLSS kısmında istikrarlı, görsellik, performans ve ultra performans seçenekleri bulunuyor. Tabi sisteminiz güzel ve RTX 3080 üzere güçlü bir karta sahipseniz direk olarak görselliğe ehemmiyet verebilirsiniz. DLSS açıkken otomatik ayarda bile tutsanız 25-30 FPS fark ettiğini görüyorsunuz. Zati NVidia’nın göndermiş olduğu raporlara baktığımızda DLSS teknolojisinin 1080P’de 30 FPS, 2K’da 25 FPS ve 4K çözünürlükte ise performans modunda 35-40 FPS fark ettirdiğini görüyoruz. Özcesi atmosfere de tesir eden bu teknolojiler oyunun bütünlüğüne de büyük bir katkı sağlamayı başarmış.

Cyberpunk 2077 (Review in progress) AMBARGOLU

Son olarak Türkçe lisan dayanağından de bahsetmek istiyorum. Bu kadar devasa bir oyunu Türkçe altyazı ile oynamak keyfinin katlanmasını sağlıyor. Üstelik çeviri çok uygun ve en ufak ayrıntılar bile düşünülmüş. Sokaktaki karakterlerden tutun da rastgele bir dükkanın içinde yer alan televizyona kadar herşey düşünülmüş. İşte haber bülteni, reklam ya da radyo dinlediğinizde bile herşeyin Türkçe olarak açıklandığını görüyorsunuz. Bu hususta beni şaşırtan nokta ise oyun dünyasına yansıyan etkenler oldu. Mesela yolda hologram ile “giriş yasak” ikazını ya da farklı Türkçe tabelalar görebiliyorsunuz. 

Evet birinci 20 saatin akabinde Cyberpunk 2077 tecrübelerim bu haldeydi arkadaşlar. Oyunun genel dinamikleri ve oynanışı hakkında daha anlatacak onlarca ayrıntı bulunuyor. Başta da belirttiğim üzere bu yazı üzerinden oyunun incelemesini, dövüş dinamiklerini, çatışmaları, trauma grubunu, net dünyasını, beyin dansını, hackleme dinamiklerini ve grafiksel istikametini daha da detaylandıracağım. Ayrıyeten görüntü ambargosunun kalkması ile birlikte Youtube kanalımızda oyunla ilgili farklı görüntüler da yer alacak. Giriş senaryoları, karakter oluşturma kısmı üzere ayrıntıları ambargonun kalması ile birlikte Youtube kanalımızda bulabilirsiniz. Ayrıyeten sürpriz bir ayrıntı da yakaladık oyunda. Onun görüntüsü da direk olarak yayında olacak. Şimdilik bu kadar, oyunun ana incelemesinde görüşmek üzere.


Kaynak : https://www.merlininkazani.com/cyberpunk-2077-review-in-progress-ambargolu-oninceleme-114708

TeknoRank

Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Bir Cevap Yazın