Bir salgın sırasında teşekkür etmek

Bir salgın sırasında teşekkür etmek

Bir salgın sırasında Şükran Günü’nü kutlamak tuhaftır. Daha fazla stres, daha fazla risk hesaplaması, normalde yakınlaştığınız insanlardan daha fazla uzak durmak. Berbat ve karanlık hissettiriyor ve benim gibi 2020’nin bitmesi için minnettar olacak birçok insan olduğunu biliyorum. Ama bu yıl en kötüsü olmasına rağmen, aynı zamanda bize insanların gerçekten denediğimizde nasıl çok daha iyi olabileceğimizi de gösterdi .

Bu yıl, son derece gelecek vaat eden aşı adayları geliştirmek için dikkatli ve hızlı bir şekilde çalışan araştırmacılara teşekkür ederim. İmkansız bir görevi aldılar ve rekor sürede bitiş çizgisine ulaştılar.

Klinik araştırmalara katılmak isteyen ve bu araştırmacıların aşıların işe yarayıp yaramadığını anlamalarına yardımcı olmak için vücutlarını sıraya koyan gönüllülere minnettarım. Katılma kararları, aşılardan herhangi birinin ne kadar güvenli ve etkili olduğunu anlamamızı mümkün kılan şeydir.

Tüm bu pandemi boyunca şeffaflık talep eden uzmanlara ve gazetecilere – profesyonel gaddarlara – derin bir minnettarlık borcum var. Bizi maske takmaya ve bu virüsün havaya yayılabileceğinin resmi olarak kabul edilmesine zorladılar. Bizim için rakamları takip ettiler ve virüsü olması gerekenden daha kötü hale getiren yaygın yetersizliğe ışık tuttular. Şimdi, aşıları üreten şirketlerin bize araştırma özelliklerinden daha fazlasını vermelerini talep ediyorlar.

Bir hastalık ve ölüm dalgasının kendilerine doğru geldiğini bilseler de, suya ayak basmak için ellerinden geleni yapan ABD’deki yorgun sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz .

Geçen yıl boşluğa çığlık atan afet ve halk sağlığı araştırmacılarına teşekkür ederiz. Bize önemli mesajlar iletmek, ikmal hatlarını desteklemek ve bir ulusu geride bırakan bir virüsün bir adım önünde kalmak için ellerinden gelen her şeyi denediler.

Bu araştırmacıların sözlerini gerçekten nasıl eyleme geçireceklerine dair bir örnek sağladıkları için virüsü gerçekten yenmeyi başaran yerlere – Moğolistan , Senegal , Vermont , Cherokee Nation ve Avustralya’ya ve ödeme yapan diğerlerine teşekkür ederiz. bilim adamlarına dikkat.

Sinir bozucu olsa bile maske takmaya devam eden insanlara teşekkür ederim ve istemezler. Ayrıca, ne kadar acı verici olursa olsun, başkalarından uzaklaşan insanlara.

Komşularının karnını doyurmak, barınmak ve sağlıklı kılmak için çalışan insanlara teşekkür ederim. Daha fazlasını hak ediyorlar. Bu yıkıcı pandemi sırasında işsiz, hapsedilmiş veya evsiz insanlar da öyle.

Sana özellikle müteşekkirim. Okuduğunuz için ve son birkaç aydır her cumartesi sabahı burada Nicole ve bana katıldığınız için teşekkür ederim . Önümüzdeki hafta sonu mola vereceğiz, ancak 5 Aralık’ta geri döneceğiz.

İşte bu hafta başka neler oldu.

Araştırma

Maskeler Konusunda Kafanız mı Karışık? İşte Bilim İnsanlarının Bildikleri

Bu hafta , Danimarka’da yaygın olarak alay edilen bir çalışma da dahil olmak üzere, maskelerle ilgili bazı tuhaf şeyler ortaya çıktı. Bu makale mevcut maske bilgisi durumunu ayrıştırmaktadır. Alt satır: birini giyin. (Apoorva Mandivalli / The New York Times)

Geliştirme

Virüs dalgalanmaları, az bulunan COVID-19 tedavilerinin dağıtımını zorlaştırır

Monoklonal antikor tedavileri, insanların COVID-19’un en kötü semptomlarını geliştirmelerini önlemeye yardımcı olabilir, ancak bunlar da çok azdır. Sadece bu da değil, aynı zamanda sağlık sistemleri yeni vakalardan öylesine bunalmış durumda ki, tedaviye ihtiyacı olan insanlara zamanında nasıl tedavi uygulanacağını bulmak devasa bir görev. (Nicole Wetsman / The Verge)

Moderna, COVID-19 aşısının erken analizde yüzde 94,5 etkili

olduğunu söyledi Pazartesi günü Moderna, aşısının klinik deneylerinde oldukça etkili olduğunu açıkladı. Ayrıca, aşı adayının buzdolabında 30 güne kadar saklanabileceğini ve böylelikle dağıtımını beklenenden daha kolay hale getireceğini duyurdu. (Nicole Wetsman / The Verge)

Güncellenen analiz, Pfizer aşısının yüzde 95 etkili olduğunu gösteriyor

Moderna’nın duyurusundan günler sonra, Pfizer ve BioNTech’teki rakipleri, denemelerinde yüzde 95 etkili olduğunu iddia ederek kendi aşıları hakkında daha ayrıntılı veriler yayınladı. Cuma günü Pfizer ve BioNTech , FDA’dan Acil Kullanım İzni başvurusunda bulunan ilk kişi oldu. FDA 10 Aralık’ta toplanacak başvurularını dikkate almak. (Nicole Wetsman / eşiğinde )

2 Firma Aşılarının% 95 Etkili Olduğunu Söylüyor. Bu ne anlama geliyor?

Aşı başlıklarının ardındaki matematik hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu analiz iyi bir döküm. (Carl Zimmer / The New York Times)

İlk COVID-19 aşıları muhtemelen iki atış gerektirecektir

Hem Pfizer hem de Moderna’nın neden iki atış gerektiren aşıları yaptığını merak mı ediyorsunuz? Bağışıklık sisteminiz için bir eğitim rejimidir. (Kait Sanchez / The Verge)

FDA ilk ev COVID-19 testini onayladı: İşte çoğu Amerikalının önümüzdeki bahardan önce alamayacağının nedeni

Evde bir COVID-19 testi bu hafta FDA tarafından onaylandı. Bu yıl bazı eyaletlerde yalnızca sınırlı miktarlarda satışa sunulacak. (Ken Alltucker / USA Today )

Perspektifler

Facebook veya e-posta üzerinden her zaman aynı yorumları alıyorum. Ah, orantısız bir şekilde üfliyor. “O bir komünist.” O bir kaltak. “Gündemini zorluyor.” Tamam iyi. Bir ajandam var. Hastalık geçişinin azalmasını istiyorum. Bu topluluğu güvende tutmak istiyorum. Daha az insanın ölmesini istiyorum. Bu neden tartışmalı?

Washington Post’tan Eli Saslow’a söylendiği gibi ilçe sağlık müdürü Amber Elliott

Sayılardan daha fazlası

Dünya çapında pozitif test yapan 57.726.802’den fazla kişiye, iyileşme yolunuz sorunsuz olabilir.

Dünya çapında hayatını kaybeden 1.374.985 kişinin ailelerine ve arkadaşlarına – ABD’dekilerin 254.473’ü – sevdikleriniz unutulmadı.

Herkes güvende olsun.

TeknoRank

Teknoloji incelemeleri yeni ürünler kullanıcı endexli tüketim teknojileri, eğlence oyun video ve fragmanları makale haber ve yazıları sizler için derliyoruz.

Bir Cevap Yazın